به گزارش روابط عمومی داره کل مدیریت بحران استان کرمان، عصر امروز چهارشنبه ۱۳ مردادماه،  3 ایستگاه جدید لرزه نگاری با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال در شهرستان های راور، انار و شهربابک به صورت همزمان و با حضور دکتر آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان،رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، رئیس مرکز لرزه نگاری کشور، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان، فرمانداران و برخی از مسئولین محلی افتتاح شد.
دکتر ‌آیت اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در حاشیه افتتاح این ایستگاه در شهرستان راور با اشاره به انعقاد توافقنامه سال گذشته بین استانداری کرمان و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران و همچنین تامین استانی نیمی از هزینه های راه اندازی سه ایستگاه زلزله نگاری در استان افزود: از آنجایی که مطالعات زمین شناسی و تحلیل داده های ژئوفیزیکی برای استان زلزله خیز کرمان می تواند در کاهش های خطرات احتمالی وقوع زمین لرزه ها بسیار مفید باشد، راه اندازی این ایستگاه ها امری مهم بوده که در دستور کار استان قرار گرفته است.
براساس این گزارش، در ادامه این مراسم دکتر حاتمی رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه امیدواریم هیچ زمانی و در هیچ نقطه ای از کشور شاهد رخ دادن پدیده زلزله نباشیم بیان داشت: راه اندازی سه ایستگاه لرزه نگاری در شهرهای راور، شهربابک و انار در تقویت ثبت داده های لرزه نگاری و خرد لرزه ها و زلزله های اصلی نقش مهمی دارند.
وی گفت: در آینده نیز این ایستگاه ها در راستای پیش بینی و پیش نگاری ها و ثبت داده های لرزه نگاری در مطالعات لرزه نگاری مفید خواهند بود.
حاتمی همچنین از مردمی که در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند خواست در سازه های خود موارد سکونت امن، مهندسی سازه و ساخت و ساز اصولی را مدنظر قرار داده تا از هرگونه خسران و بلا در هنگام وقوع حوادث طبیعی از جمله زلزله در امان باشند.
به گرارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان کرمان، مدیر کل مدیریت بحران استان نیز در این مراسم با اشاره به نیاز استان لرزه خیز کرمان به توسعه و گسترش ایستگاه های ثبت لرزه اظهار داشت: بهره علمی و اخطارها و هشدارهای ثبت شده از این ایستگاه ها در الویت استان قرار دارد.
مجید سعیدی با بیان اینکه پهناور بودن استان کشور از یکسو، لرزه خیز بودن استان از سوی دیگر  و همچنین اهمیت مطالعات ژئوفیزیکی و حرکت گسل ها از مواردی است که نیاز به ایستگاه های لرزه نگاری را تبیین می کند، گفت: در این فاز، احداث و نصب ایستگاه های لرزه نگاری شمال استان نقطه هدف قرار داشت.
سعیدی پیش آگاهی ها و پیش هشدارهای دریافتی از ایستگاه های لرزه نگاری را بسیار مهم دانست و گفت: اقدامات پیشگیرانه مقدم بر هر چیز است.
در این مراسم همچنین امام جمعه شهرستان راور و فرماندار این شهرستان به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
در پایان مراسم نیز رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با تقدیم لوح تقدیر به فرمانداران و شهرداران سه شهرستان راور، انار و شهربابک از همکاری آنان در راستای راه اندازی این ایستگاه‌ها تقدیر و تشکر کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان کرمان همچنین امروز ایستگاه لرزه نگاری بخش شهداد از توابع شهرستان کرمان نیز که ساختمان آن احداث شده، از وضعیت موقتی به دائمی تبدیل شد که با افتتاح این ایستگاه، تعداد ایستگاه های لرزه نگاری استان که احداث آخرین آن ها مربوط به دهه 80 بوده، به 11 ایستگاه افزایش یافت.