به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان کرمان، ظهر امروز چهارشنبه مورخ 1400/5/13 جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان با حضور استاندار کرمان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل مدیریت بحران استان و اعضای این ستاد برگزار گردید.
دکتر علی زینی‌وند در این جلسه حادثه‌‌خیز بودن استان را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد که همه تلاش باید بر این باشد تا این استان را برای زندگی قابل پیش‌بینی‌تر و مطئمن‌تر کنیم.
استاندار کرمان ادامه داد: نباید به دلیل اعتبارات و مسائل مالی از اقدامات مهم در حوزه لرزه‌نگاری معطل بمانیم. زینی‌وند ضمن تشکر از معاونت عمرانی، مدیریت بحران و استانداران قبلی در توجه به مباحث فناوری برای مدیریت بحران گفت: اعتبارات ویژه ای برای توسعه ایستگاه‌های لرزه‌نگاری و پیش‌نشانگر اختصاص می‌یابد.
استاندار کرمان همچنین از طرح اضطراری مقابله با سیلاب در استان نام برد و گفت: در حوزه مقابله با سیلاب‌ در استان کارهای اساسی صورت گرفته است و با کمک نهادها در حوزه مسئولیت اجتماعی، طی یک سال اخیر حدود ۴۰ درصد استان با اقدامات انجام شده در برابر سیلاب‌ها ایمن شده‌اند و نیاز است که ساخت و سازهای غیرقانونی در حریم و مسیر رودخانه‌ا و مسیل‌ها برطرف شوند.
زینی‌وند تصریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای موظف هستند تا مطالعه جدی در مورد این رودخانه ها و مسیل‌ها انجام دهند و ساخت و سازهای غیرقانونی و تصرفات را برطرف کنند. استاندار کرمان همچنین از خطر فرونشست زمین در استان سخت گفت و تصریح کرد: کشاورزی استان باید از حالت سنتی خارج شده و تولید محصولات با بهره‌وری بالاتر و کم‌آب‌بر روی آورد.

** افزایش ایستگاه‌های لرزه‌نگاری استان به 11 مورد
به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان، سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز با اشاره به افزایش ایستگاه‌های لرزه‌نگاری استان به 11 مورد گفت: امیدواریم با همکاری موسسه ژئوفیزیک بتوانیم 5 ایستگاه دیگر در استان جانمایی و راه‌اندازی کنیم.
وی لایروبی و دیوارکشی 140 کیلومتر از رودخانه‌های اصلی استان را در راستای مقابله با سیلاب‌ها طی یک سال گذشته یادآور شد و افزود: در بارش‌های رگباری اخیر خوشبختانه هیچگونه مشکلی در این مناطق شاهد نبودیم.

**رخداد ۳۹ حادثه طبیعی در استان در چهار ماهه نخست سال جاری
براساس این گزارش مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان نیز در این جلسه گفت: سیل و طوفان تیر امسال۴۶۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی و زیربنایی استان کرمان وارد کرد و بیشتر خسارت‌های سیل به علت دخل و تصرف در حریم رودخانه‌ها بوده است.
وی افزود: در چهار ماهه نخست امسال ۳۹ حادثه طبیعی در استان کرمان رخ داده که در تیر ماه سیل و طوفان ۱۱ شهرستان استان را درگیر کرد و علاوه بر آن، سرمازدگی در فروردین نیز به محصولات کشاورزی شهرستان‌های مختلف استان خسارت‌های سنگینی را وارد کرد.
سعیدی تصریح کرد: در سیل تیر امسال در شهرستان‌های بافت، بردسیر، زرند و کرمان خسارت‌های بیشتری را شاهد بودیم که متاسفانه پنج نفر نیز جان خود را در شهرستان بافت از دست دادند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان کرمان، محمدرضا حاتمی رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مهمان ویژه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان بود و گزارشی از وضعیت گسل‌‌های ایران و کرمان ارائه داد.