به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران این جلسه با محوریت :
1. کاهش نزولات جوی و خشکسالی پیش رو
2. موضوع کاهش دما طی روز های 15 لغایت 18 فروردین ماه و سرمازدگی محصولات کشاورزی در 10 شهرستان استان
3. آتش سوزی احتمالی جنگل ها و مراتع در فصل تابستان
برگزار گردید، در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گزارشی از حوادث طبیعی رخ داده در سال 1399 و اقدامات ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان و ستادهای شهرستانی را ارائه نمود و پس از آن مدیران دستگاه های اجرایی گزارشات مرتبط با موضوعات یادشده را به همراه پیشنهادات و برنامه های اجرایی در سال جاری را ارائه نمودند.
مدیرکل مدیریت بحران استان نیز به سرمازدگی اخیر در استان اشاره نمود و میزان خسارات ناشی از این حادثه را در 10 شهرستان ( سیرجان، رفسنجان، انار، شهربابک، رابر، بافت، جیرفت، زرند، کوهبنان و بردسیر ) را در بخش زراعی 7545 هکتار و در بخش باغی 202687 هکتار با برآورد 10327 میلیارد تومان اعلام کرد که بیشترین میزان خسارت مربوط به محصولات پسته، گردو، بادام، گل محمدی، درختان سیاه ریشه و محصولات زراعی عنوان نمود و اعلام داشت مراتب از طریق وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور در حال پیگیری می باشد.

در ادامه استاندار محترم با اشاره به گزارشات هواشناسی و سایر دستگاه ها، خطاب به مدیران دستگاه ها گفت: چنین تجربه خشکسالی در سال های گذشته نداشته ایم و انتظار داریم که مدیران پیش بینی تبعات خشکسالی را داشته باشند و از مطرح کردن مسایل کلی بدون نتیجه خودداری کرده و اقداماتی که می تواند ما را از این بحران عبور دهد، در این جلسات بیان شود.

استاندار کرمان اظهار داشت: با توجه به گزارشات دستگاه ها، وارد شدن خسارت خشکسالی و سرمازدگی به صورت همزمان در چند سال اخیر کم سابقه بوده است.
وی به موضوع سرمازدگی اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه سرمازدگی در شمال و جنوب استان خسارت زیادی به کشاورزان وارد شده که موضوع خسارت جنوب در سازمان برنامه و بودجه مطرح و در حال پیگیری جبران خسارت کشاورزان این منطقه هستیم و با توجه به اینکه خسارت سنگین سرمازدگی به محصولات کشاورزی شمال استان نیز وارد شده باید هر چه سریعتر جمع بندی میزان خسارت سرمازدگی شمال استان نیز انجام شود تا بتوانیم برای جبران خسارت وارده پیگیری های لازم را از تهران داشته باشیم.
زینی وند به مسئولان مربوطه دستور لازم برای پیگیری استمهال وام های کشاورزان را داد و در ادامه گفت: باید با این اقدام مقداری از درد کشاورزان را التیام ببخشیم.
مقام عالی دولت در استان کرمان در ادامه به موضوع خشکسالی پرداخت و خطاب به مدیران گفت: به تناسب وضعیتی که وجود دارد باید خود را آماده کنیم تا وضعیت را به بهترین نحو ممکن مدیریت کرده لذا مسئولین استانی هر کاری که می توانند برای رفع کم آبی استان مخصوصا مشکل آب شرب انجام دهند.
وی با اشاره به حفر 7 حلقه چاه برای تامین آب شرب شهر کرمان عنوان کرد: برای وارد شدن این چند حلقه چاه به مدار آبی، باید به صورت شبانه روزی کار کرد تا هرچه زودتر این حلقه های چاه ، به شبکه آب وصل شوند و اگر این امکان وجود داشته باشند می توان چاه های کشاورزی را به صورت موقت اجاره کرد.
استاندار کرمان تاکید کرد: اگر همه ظرفیت های استان نیز به کار بگیریم باز هم به میزانی با شرایط سختی در تابستان، روبرو خواهیم بود اما به هیچ عنوان نباید اجازه داد این سختی به مردم انتقال پیدا کند.
استاندار کرمان به موضوع تامین آب شرب شهر کرمان از طریق خطوط انتقال آب از خلیج فارس نیز اشاره و بیان کرد: با توجه به جلساتی که در تهران داشته‌ایم و بررسی های صورت گرفته، در چشم انداز کوتاه مدت هیچ راهی برای تامین آب شرب هم شهر کرمان و هم شهرهای شمالی استان غیر از آب خلیج فارس وجود ندارد.
وی ادامه داد: برای اجرای این پروژه 90 کیلومتر لوله گذاری با اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد تومان نیاز داریم که ما جسارت به خرج داده و به دولت پیشنهاد داده ایم که نصف این اعتبار را در استان تامین کنیم و دولت و وزارت نیرو نیز 50 درصد دیگر آن را تامین کنند تا به صورت اورژانسی این پروژه را اجرا کنیم ولی قطعا این پروژه امسال به اتمام نمی رسد بنابراین امسال را باید مدیریت کنیم.
زینی وند افزود: امیدواریم با پیگیری های جدی که نمایندگان استان در خانه ملت و شرکت های بزرگ با سازمان برنامه و بودجه دارند، بتوانیم 90 کیلومتر این پروژه را در آینده نزدیک اجرا کرده تا تنش های آبی شهر کرمان و برخی از شهرهای شمالی استان به صورت کوتاه مدت کاهش پیدا کند.
وی در واکنش به موضوعات مطرح شده درباره پایگاه امداد و نجات واقع در کیلومتر 75 جاده 'شهداد – نهبندان' که به دلیل سیل سال 98، 14 کیلومتر از این مسیر تخریب شده است، اظهار کرد: وزارت کشور، وقت مشترکی به ما و استان سیستان و بلوچستان برای امنیت کویر داده و استقرار این پایگاه برای استان ضروری است و ما نمی توانیم این پایگاه را جابجا یا بلاتکلیف بگذاریم بنابراین استقرار این پایگاه امری ضروری است.
زینی وند در ادامه گریزی به وضعیت کرونایی استان زد و تصریح کرد: کاهش محدودیت ها دست استاندار نیست بلکه به میزان رعایت پروتکل ها بهداشتی توسط مردم و مسئولین بستگی دارد و در کرمان با توجه به وضعیت موجود مجبوریم حداکثر محدودیت ها را اجرا کنیم. سیدمصطفی آیت الهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز در این جلسه از اجرایی شدن 70 درصد مصوبات سال گذشته ستاد مدیریت بحران استان خبر داد و گفت: در سال گذشته 23 مورد حوادث طبیعی شامل سیل، طوفان، تگرگ، سرمازدگی و ... به استان 55 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.
وی مقابله با آتش سوزی اراضی و مراتع، مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی، ایمن سازی شهرها و روستاهای استان در برابر سیل برای اولین بار در کشور، شناسایی 99 روستایی که در برابر خطر آسیب پذیرتر بودند، ایمن سازی سدها، لایروبی قنات، ترمیم و نصب پل های آسیب دیده در برابر سیل ها، ترمیم و احداث سیل بندها را از جمله اقدامات صورت گرفته این ستاد در سال گذشته برشمرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان بیان کرد: توسعه ایستگاه‌های لرزه نگاری استان، افتتاح شبکه رادیویی پشتیبانی بحران، پیگیری اختصاص اعتبار گرد و غبار به میزان 94 میلیارد تومان، مرمت، نوسازی و احداث مساکن روستایی از دیگر اقدامات استان در سال گذشته در این حوزه بود.