به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، دکتر علی زینی‌وند صبح امروز 28 بهمن ماه در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که در پی هشدار فائو و وزارت جهاد کشاورزی در خصوص هجوم ملخ‌های صحرایی تشکیل شد، عنوان کرد: برآورد دقیقی از اعتبارات مورد نیاز برای مبارزه با هجوم ملخ ها صورت بگیرد تا در تخصیص اعتبارات به استان کرمان دچار مشکل نشویم.
وی با بیان اینکه مشکلات اعتباری مربوط به تعمیر خودروهایی که مستقیم با بحث مبارزه با ملخ ها درگیر هستند باید برطرف و مأموریت راننده‌ها نیز پرداخت شود، افزود: لازم است از ظرفیت نیروهای مسلح و بخش خصوصی نیز در این زمینه استفاده شود.
استاندار کرمان گفت: با توجه به حادثه خیز بودن و در عین حالا تجربیات بالای در استان در زمان بحران‌ها انتظارات از این استان در زمان بحران ها بالا است.
زینی‌وند، انجام مطالعه گسل‌های شهر کرمان طی برنامه مدون را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: تا 10 روز آینده تمام ظرفیت‌ها برای مقابله با پدیده هجوم ملخ‌های صحرایی در استان در حد مقدورات باید آماده شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این جلسه گفت: در سال 98 یک میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی استان که در تهدید هجوم ملخ‌ها بود، مورد ارزیابی قرار گرفت و حدود یک میلیون و 600 هزار هکتار از اراضی استان در مقابل هجوم ملخ ها سم پاشی شد در سال 99 نیز یک میلیون و 290 هزار هکتار از اراضی استان ردیابی شد و 458 هزار هکتار جهت مقابله با آفت مخلخ صحرایی سمپاشی گردید.
وی افزود: سال گذشته حدود یک میلیارد تومان برای مقابله با ملخ‌های صحرایی به استان کرمان اختصاص داده شد در حالی که دو برابر این مبلغ برای مقابله با ملخ‌ها در استان هزینه شده است.
موسوی ادامه داد: متاسفانه استان‌های همجوار با کرمان مقابله مناسبی در برابر هجوم ملخ‌ها نداشتند و این موضوع باعث شد استان کرمان با شدت بیشتری درگیر این آفت شود.
وی با بیان اینکه ماشین‌آلاتی که برای مقابله با ملخ‌ها به کار گرفتیم در مناطق صعب‌العبور خراب شدند، گفت: هشدارها مبنی بر هجوم ملخ‌ها در آینده نزدیک، است و باید پیش‌بینی لازم برای مقابله با آنها انجام شود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در این جلسه از کمبود اعتبارات و فرسوده بودن خودروهای جهاد کشاورزی به عنوان چالش‌های پیش رو در مبارزه با هجوم ملخ‌های صحرایی یاد شد.
براساس این گزارش، مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان نیز در این جلسه از انتخاب استان کرمان به عنوان معین منطقه 14 شهر تهران در زمان زلزله احتمالی خبر داد و گفت: مانوری در تاریخ دوم اسفند با حضور اکیپ‌های امدادی استان کرمان در پایتخت برای آمادگی لازم زمان بحران برگزار می‌شود.
وی افزود: در استان کرمان نیز گسل های زیادی وجود دارد و طرحی برای شناخت و تحلیل خطر لحظه ای گسل‌های استان کرمان به زودی انجام خواهد شد. وی همچنین با اشاره به ماده 4 قانون مدیریت بحران کشور اظهار داشت: استان ها ملزم به تهیه 2 سند استانی ( برنامه کاهش خطر حوادث  و برنامه آمادگی و پاسخ ) هستند که با نظر استاندار محترم و معاون محترم امور عمرانی و همکاری با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اعتبار تهیه و تدوین این اسناد تامین گردیده و به زودی فاز مطالعاتی آن ها آغاز خواهد شد.