"مجید سعیدی" عصر امروز 14 بهمن‌ماه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر گفت: در اواحر آذر 96 سه زلزله در منطقه هجدک راور به وقوع پیوست و پس از آن زلزله‌ 5.4 ریشتر در کوهبنان داشتیم.

وی با اشاره به اقدامات 8 سال احیر، اظهار کرد: افتتاح واحدهای مسکونی بازسازی شده مناطق زلزله زده در مردادماه 97، افتتاح شبکه بیسیم رادیو ترانک مدیریت بحران استان کرمان برای اولین بار در کشور در دی‌ماه، افتتاح مرکز مانیتورینگ در دی‌ماه، تدوبن سند جامع آموزش مدیریت بحران استان و فرایند الکترونیکی کردن پرداحت حسارات ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه و بحران‌ها به عنوان اولین استان در کشور از جمله اقدامات در سال 97 بوده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه 8 ایستگاه لرزه نگاری در استان وجود دارد، بیان کرد: بزودی تعداد دستگاه‌های لرزه نگاری استان به 11 ایستگاه حواهد رسید.
وی با تبیین اقدامات امدادرسانی‌های که استان کرمان به سایر استان‌ها رسانده است، تصریح کرد: امدادرسانی به مناطق سیل‌زده استان‌های گلستان، حوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، لرستان در فروردین ماه 98 به صورت زمینی و هوایی و امدادرسانی به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان در اسفند 97 از دیگر اقدامات استان در این زمینه می‌باشد.
سعیدی بازسازی ومقاوم سازی 300 واحد مسکونی در سال 98 در استان کرمان را از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: هجوم ملح‌های صحرایی در جنوب و غرب استان در سال‌های گذشته یکی از مواردی بود که استان در این سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند و تا کنون توانستیم از هجوم آنها به مزارع و باغات جلوگیری کنیم.
وی عنوان کرد: سیاست مدیریت بحران تغییر رویه از مدیریت بحران به مدیریت ریسک است لذا نقاط حادثه حیز را شناسایی کردیم، گفتنی است؛ زلزله، سیل، طوفان، گرد و غبار، فرونشست، رانش زمین، سرمازدگی و ... بیشترین حسارات به استان وارد می‌کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه با انعقاد تفاهمنامه‌ای مبنی بر کمک از سایر دستگاه‌ها برای زمان آبگرفتگی و سیل و ... تصریح کرد: سیل بند حرم در دهه 50 طراحی شده است و اگر این سیل بند را اجرا کنیم شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد از سیلاب نجات می‌دهد بنابراین برای اجرای آن تفاهمنامه‌ای با قرارگاه سازندگی حاتم الانبیاء منعقد کردیم.
وی با بیان اینکه استان کرمان معین استان تهران در زمان زلزله انتحاب شده است، اظهار کرد: استان کرمان معین استان‌های جنوب شرق کشور در زمان بحران است.
وی عنوان کرد: 30 میلیارد تومان به شرکت آب منطقه‌ای استان برای سیل سد نساء و پایین دست تحصیص یافته است.
سعیدی از احتصاص 94 میلیارد تومان اعتبارات برای مقابله با گردوغبار در استان کرمان از محل صندوق توسعه ملی حبر داد و بیان کرد: در سال 96 الی 99 حدود 145 هزار هکتار مطالعات عرصه‌های بیابانی، 11012 هکتار نهال‌کاری، 1729 هکتار جنگل‌کاری، 990000 متر احداث بادشکن بیولوژیک و ... از جمله اقدامات برای مقابله با بیابان‌زدایی در استان صورت گرفته است.
وی با اشاره به بارندگی‌ها و مشکلاتی که در شهر کرمان ایجاد می‌شود عنوان کرد: آبگرفتگی شهر کرمان یکی از معضلاتی است که ما همواره با آن مواجه هستیم لذا برای احداث کانال در نقاط بحرانی با پیمانکار قرارداد منعقد شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اقدامات برای مصون سازی استان از سیلاب بیان کرد: از ابتدای مهرماه تا کنون 74 رودحانه‌ استان را لایروبی و 46 سیل بند و دایک‌ حفاظتی در اطراف روستاها ایجاد و 10 شهر نیز از هجوم سیلاب ایمن‌سازی کردیم.
وی بیان کرد: 858 هکتار در سال گذشته و در سال جاری 1647 هکتار از مراتع استان دچار آتش سوزی شده‌اند.
سعیدی ادامه داد: از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه در استان 734 زلزله رح داده است که از این تعداد 9 مورد آن بین 4 تا 6 ریشتر و 67 مورد آن بین 3 تا 4 ریشتر بوده است و مابقی زیر 3 ریشتر بوده‌اند.
وی با بیان اینکه  76 حادثه طبیعی در استان در سال جاری رح داده است که شامل سیل، صاعقه، سرمازدگی و ... بوده است، اظهار کرد: در مجموع 5 هزار و 254 میلیارد تومان حوادث غیرمترقبه و طبیعی امسال به استان حسارت وارد کرده‌اند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان افزود: امسال حدود 29586 هکتار زراعی و 17974 هکتار باغی در استان دچار سرمازدگی شدند. به طور کلی امسال سرمازدگی 2928 میلیارد تومان و طوفان 312 میلیارد تومان به استان حسارت وارد کرده است.