مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به خسارت بالای طوفان و سرمازدگی به محصولات جالیزی استان گفت: با وجود اینکه نگرش بر هدایت کشاورزان به سمت بیمه محصولات کشاورزی است، اما صندوق بیمه محصولات کشاورزی پوشش کافی ندارد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان، مجید سعیدی از خسارت بالای طوفان شن طی روزهای ابتدایی بهمن ماه جاری به بخش کشاورزی استان کرمان به ویژه محصولات زراعی و جالیزی خبر داد و افزود: بخش زیادی از محصولات جالیزی منطقه جازموریان و شهرستان رودبار جنوب آسیب‌ دیده‌اند.  

وی با اشاره به انسداد راه روستایی و قطع ارتباط محورهای اصلی "فهرج – زاهدان"، "ریگان – ایرانشهر"، "نرماشیر – بم"، "زهکلوت – دلگان" و"زهکلوت - رودبار جنوب" گفت: در شهرستان رودبار جنوب هم قطع برق 26 روستا و انسداد راه 30 روستا را داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: وزش باد و طوفان شن در منطقه شرق استان، دید افقی را به 10 متر کاهش داد و در نتیجه مشکلاتی برای کامیون‌های عبوری منطقه و انحراف از مسیر را موجب شد.

سعیدی به افزایش غلظت آلایندگی هوا در استان با وزش باد و طوفان شن اشاره داشت و گفت: شاخص آلایندگی هوا در شهرستان ریگان به 500، راور به 385 و شهرستان انار به 234 رسید ضمن آنکه در شهر راور نیز قطع موقت برق و همچنین قطع ارتباط روستایی 46 روستا در شهرستان ریگان را داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ابراز داشت: همزمان با تخریب محصولات جالیزی‌ها و صیفی‌جات، دو موج سرمازدگی هم در منطقه داشتیم که خسارت‌ها در حال برآورد است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان به اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای با شن‌های روان اشاره کرد و بیان داشت: در راستای تثبیت شن‌های روان، ادارات کل منابع طبیعی شمال و جنوب اقدامات بسیار خوبی را از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای کنترل فرآیند بیابان‌زایی انجام دادند.

سعیدی ادامه داد: در 9 ماهه امسال مطالعه 25 هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی استان انجام و 1300 هکتار نهالکاری، 250 هکتار جنگل‌کاری، احداث 300 هزار مترمربع بادشکن بیولوژیک و 450 هزار مترمربع بادشکن غیرزنده، 5377 هکتار گوراب و هلالی آبگیر، 450 هکتار مالچ‌پاشی و 544 هکتار بذکاری و بذرپاشی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه کرمان غبارخیزترین استان کشور است اظهار کرد: بیشترین خسارت طوفان به جازموریان و زهکلوت است که اکثرا در حاشیه تالاب جازموریان کشاورزی می‌کنند ضمن آنکه خاک این منطقه هم ماسه بادی و رس است و با اندک نسیمی، خیزش گرد و غبار را داریم