به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران، مدیر کل مدیریت بحران استان ظهر امروز 23 دی‌ماه در دوازدهمین جلسه ستاد پیشگیری و فرماندهی پاسخ به بحران به بررسی حوادث 9 ماهه امسال پرداخت و گفت: در این بازه زمانی برای امدادرسانی در اسرع وقت به هم‌استانی‌های عزیز 453 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین به کار گرفتیم.
وی درباره اقدامات صورت گرفته در راستای کنترل گرد و غبار و بیابان‌زدایی در استان در سال‌جاری اظهار کرد: مطالعه 25 هزار هکتار عرصه بیابانی انجام شده و همچنین 1300 هکتار نهال‌کاری، 250 هکتار جنگل‌کاری، 300 هزار متر احداث بادشکن بیولوژیک، احداث 450 هزار متر بادشکن غیرزنده، 5377 هکتار احداث گوراب و هلالی آبگیر، 450 هکتار مالچ پاشی و 544 هکتار بذرکاری و بذرپاشی انجام شده است.
سعیدی با اشاره به وقوع 52 مورد حوادث غیرمترقبه در 9 ماهه امسال بیان کرد: سیل، طوفان، تگرک، صاعقه، برف و کولاک و سرمازدگی بیشترین حوادث امسال در استان بوده‌اند به گونه‌ای که 23 مورد سیل، 16 مورد طوفان، هفت مورد تگرک، دو مورد صاعقه و چهار مورد سرمازدگی(تا پایان آذرماه) در استان داشته‌ایم که جمع برآورد خسارات این حوادث 1880 میلیارد تومان بوده است.
مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان از تبعات سیل در 9 ماهه گذشته سال‌جاری سخن به میان آورد و اظهار کرد: سیل‌های امسال راه ارتباطی 233 روستایی را قطع کرد و همچنین سبب تخلیه دو روستا شد و 25 مورد آبگرفتگی منازل روستایی نیز داشته‌ایم و برق 233 روستا، آب 173 روستا و 10 مورد قطعی مخابرات اتفاق افتاده است.
وی با بیان اینکه 5265 نفر در 9 ماهه امسال در سیل گرفتار شده بودند که از طرف نیروهای امدادی نجات یافتند، عنوان کرد: در این بازه زمانی 13 مورد رانش و فرونشست زمین و ریزش کوه اتفاق افتاد و همچنین هشت مورد راه‌های اصلی نیز مسدود شده بود.
مدیر کل مدیریت بحران استان تصریح کرد: شهرستان‌های جیرفت، بافت و کرمان بیشترین مناطقی هستند که در این بازه زمانی دچار سیلاب شدند.
وی با اشاره به زلزله‌هایی که در استان کرمان در سال جاری به وقوع پیوسته ادامه داد: در 9 ماهه گذشته شهرستان‌های کرمان، راور و فاریاب بیشترین وقوع زلزله را داشتند ضمن اینکه هشت زلزله بین 4 تا 5 ریشتر و یک زمین لرزه بالای 5 ریشتر امسال در استان به ثبت رسیده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان در ادامه به میزان آتش سوزی‌های 9 ماهه سال‌جاری اشاره کرد و گفت: 34 مورد آتش‌سوزی و حریق اتفاق افتاده که در بیشتر آنها عامل انسانی دخیل بوده و وسعت این آتش‌سوزی‌ها 1647 هکتار است.
وی به هجوم ملخ‌های صحرایی به استان اشاره کرد و افزود: در سازمان جهاد کشاورزی شمال استان در سال گذشته 12 هزار و 800 هکتار و در 9 ماهه سال جاری 6900 هکتار و در سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان نیز در سال گذشته 150 هزار و 200 هکتار و در 9 ماهه سال جاری 39 هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است. شایان ذکر است که در سال 98 و 9 ماهه سال جاری 101 هزار و 35 میلیون ریال اعتبار در این زمینه مصرف شده است.
وی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون دو مورد تلفات جانی ناشی از سیل و صاعقه در استان کرمان داشته‌ایم و در ادامه به خسارات سرمازدگی دی‌ماه اشاره و تصریح کرد: از ابتدای دی‌ماه با کاهش شدید دما مواجه شدیم که خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد کرده به طوری که سرمازدگی و همچنین طوفان حدود 2400 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده که شهرهای جنوبی و ارزوئیه، فهرج و ریگان بیشترین خسارات را در این زمینه دیده‌اند.
در ادامه این جلسه در خصوص دستورالعمل استان های معین شهر تهران در مدیریت بحران و همچنین بازدید از منطقه ۱۴ شهرداری تهران بعنوان معین متقابل استان کرمان تصمیمات لازم اتخاذ شد. و تصویب اطلاعات روستاهای شناسایی شده در معرض خطر حوادث طبیعی استان نیز از موضوعات دیگر این جلسه بود.