به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران، این تفاهم‌نامه به منظور استفاده از توانمندی‌ها و بکارگیری ظرفیت‌های بالقوه طرفین به منظور همکاری و هم‌افزایی در مطالعات یکپارچه طرح جامع سیلاب و اجرای پروژه‌های استان کرمان منعقد گردید و شامگاه یازدهم آذر ماه به امضای دکتر زینی وند استاندار کرمان و سردار محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء رسید.
این تفاهم نامه با هماهنگی معاون امور عمرانی استانداری و فرماندهی سپاه ثارالله استان و با پیگیری اداره کل مدیریت بحران تنظیم گردید و در سفر فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به استان کرمان مبادله و امضا گردید.
بر اساس مفاد این تفاهم نامه در نظر است لایروبی رودخانه ها و احداث سیل بندها که دارای حجم و مقیاس بزرگ می­باشند توسط قرارگاه صورت پذیرد همچنین تبدیل آب نماها به پل و احداث جاده از دیگر مفاد این تفاهم نامه می­باشد.
دکتر زینی‌وند استاندار کرمان در آیین انعقاد این تفاهم‌نامه، قرارگاه خاتم‌الانبیاء را از افتخارات کشور برشمرد و افزود: رویکرد قرارگاه نسبت به مسائل حیاتی کشور و مناطق محروم قابل تقدیر است و در شرایط کنونی کشور با احساس مسئولیت بیشتر کار می‌کند.
وی با اشاره به حجم عظیم اقدامات قرارگاه خاتم‌الانبیاء در حوزه محرومیت‌زدایی، خواستار قرار گرفتن مناطق جنوبی و شرقی استان کرمان در مجموعه طرح‌های محرومیت‌زدایی قرارگاه شد.
استاندار کرمان به درگیری مناطق روستایی و مزارع جنوب و شرق استان با سیلاب‌ها اشاره کرد و گفت: لایروبی رودخانه‌های استان با مسئولیت اجتماعی معادن و نهادهای نظامی طی تفاهم‌نامه‌ها آغاز شده است.
دکتر زینی‌وند، خط انتقال آب به کرمان از سد شهیدان امیرتیوری را برای استان حیاتی دانست و گفت: درخواست داریم که این تونل انتقال آب، در اولویت برنامه‌های قرارگاه خاتم قرار گیرد به ویژه که شهر کرمان با تنش آبی مواجه است.
وی خاطرنشان کرد: در تامین منابع لازم برای پروژه‌های اولویت‌دار، تمام تلاشمان را می‌کنیم و پیشرفت‌های خوبی نیز داشته‌ایم.
استاندار کرمان از سردار محمد خواست تا از جاده شهداد - نهبندان بازدید داشته باشد.
وی همچنین ابراز داشت: در مورد معارض‌های خط انتقال آب، فرمانداران را مامور می‌کنیم تا با تفاهم و تعامل بحث را حل کنند، این مباحث اصلا نباید به مسئله قضائی وارد شود.
استاندار کرمان افزود: در حوزه معادن نیز اراده خوبی بر فعال شدن معادن راکد از سوی وزارت صمت و استان وجود دارد و آمادگی داریم که در دو حوزه مهم معادن و کشاورزی با توجه به ظرفیت‌های بالای استان با قرارگاه خاتم همکاری داشته باشیم.
سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء گفت: قرارگاه خاتم‌الانبیاء 72 پروژه را در استان کرمان از جمله سد سیرجان، سد بافت، فاز یک فولاد بافت، تقاطع‌های شهر کرمان، راه انار به رفسنجان و ... طی سالهای گذشته به اتمام رسانده است.
سردار محمد افزود: در حال حاضر نیز قرارگاه خاتم‌الانبیاء 10 پروژه از جمله تغلیظ مس درآلو، سد صفارود، خط انتقال آب به کرمان، توسعه فولاد بافت 2 در استان کرمان در حال اجرا دارد.
وی به 2 هزار نفر نیروی انسانی قرارگاه خاتم در استان کرمان اشاره داشت و گفت: 23 میلیارد تومان اقدامات محرومیت‌زدایی قرارگاه خاتم‌الانبیاء طی سال جاری در استان کرمان بوده است.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء اضافه کرد: پروژه‌های کوچک مقیاس عام‌المنفعه عمرانی از جمله احداث 150 واحد مسکونی معلولان با همکاری سازمان بهزیستی در استان کرمان در حال انجام است.
سردار محمد به اقدامات حمایتی و معیشتی قرارگاه در استان اشاره داشت و آمادگی راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک اشتغالزایی در نقاط محروم استان به ویژه زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست و اقدامات حمایتی و معیشتی در جنوب استان اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی نیز قرارگاه خاتم‌النبیاء آماده است تا اراضی مستعد جنوب استان را توسعه داده و در اختیار مردم قرار دهد که به صورت تعاونی مورد بهره‌برداری و استفاده قرار دهند.
سردار محمد عنوان کرد: طی تفاهم‌نامه جامعی با وزارت جهاد کشاورزی این اجازه را داریم که اراضی ملی را شناسایی کرده و با تبدیل به فرصت برای کشاورزی در اختیار تعاونی‌ها قرار گیرد.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء گفت: استان به لحاظ ظرفیت‌ها غنی است، اما فقر هم دیده می‌شود، باید به اقدامات در حوزه کشاورزی و معدنی برویم که شغل پایدار و زندگی آبرومند برای مردم فراهم شود.