مکان فعلی :

اخبار برگزیده:
۱۴۰۱/۰۵/۰۹

وزیر کشور در ستاد بحران شهرستان رفسنجان:

برگزاری جلسه اضطراری ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان به ریاست وزیر کشور

وزیر کشور در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان رفسنجان تاکید کرد: طرح های آبخیزداری با اولویت اجرا شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان کرمان: ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان عصر امروز یکشنبه ۹ مرداد با حضور وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور در محل فرمانداری رفسنجان تشکیل گردید.

استاندار کرمان در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت استان و بارش‌های سیل‌آسای چند روز گذشته گفت: ۲۰ شهرستان در سطح استان تحت تاثیر سامانه بارشی مونسون قرار گرفتند.
وی با اشاره به بارش های سنگین در شهرستان رفسنجان و خسارت وارده به شهر و روستاهای اطراف، عنوان کرد: میانگین سالانه بارندگی شهرستان رفسنجان ۸۰ میلیمتر بود در حالی که ما طی سه روز گذشته همین میزان بارندگی را شاهد بودیم.
استاندار کرمان از تخریب ۵۴۸ راه روستایی و عشایری، تخلیه ۳۸ روستا، تهدید سیل برای ۱۸۰ روستا و انسداد ۲۱ محور اصلی در جریان بارش های اخیر در استان خبر داد و گفت: برآورد‌های اولیه تا شب گذشته حاکی از خسارت به ۲ هزار واحد مسکونی است.
دکتر احمد وحیدی وزیر کشور نیز در این جلسه پس از ارائه گزارش دستگاه های خدمات رسان و هلال احمر از وضعیت موجود و نیازها و مشکلات عنوان کرد: همه نقاط کشور درگیر بارش های سیل آسا هستند و استان کرمان و بیشتر شهر رفسنجان درگیر شدند.
وی با اشاره به کم سابقه بودن بارش‌ها و سیل در منطقه گفت: با وجود حجم شدید بارندگی، اما با پای کار بودن مدیران و مسئولان کار مدیریت شده است.
وزیر کشور بیان کرد: ممکن بود خسارات و مشکلات بیشتری به بار آید و عزیزان زیادی را از دست بدهیم، اما کار مدیریت شد و از همه مسئولان، مدیران و نیروهای نظامی تشکر می‌کنیم.
وحیدی با بیان اینکه از خصوصیات جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است که همه با عمق جان پای کار می آیند تصریح کرد: در بازدیدهایی که از روستاهای سیل زده داشتیم، مردم با وجود آسیب های وارده اما از مسئولان برای حضورشان تشکر می کردند و این حضور میدانی مسئولان تا رفع نگرانی از حادثه ادامه پیدا می‌کند.
وزیر کشور به لزوم تخلیه فوری شهر از آب اشاره کرد و افزود: با امکاناتی که وارد شهرستان شده، کار تخلیه آب با سرعت دنبال می‌شود.
وحیدی با تاکید بر اینکه کار جهادی برای زدودن گل و لای از باغ‌ها به عنوان اولویت صورت گیرد بیان داشت: چاه‌ها و قنوات کشاورزی که دچار تخریب شده‌اند نیز لازم است که سریعا لایروبی و راه‌اندازی شوند.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: هلال احمر اسکان اضطراری را برای سیل زدگان انجام داده و اگر لازم است این کار را توسعه دهند.
وی ادامه داد: برای اسکان موقت هم تدبیر برای تامین کانکس با کمک صنایع استان، هلال احمر و امکانات استان صورت گیرد و اگر کانکس نبود اعلام کنند تا از جای دیگر کمک رسانی انجام شود.
وحیدی ادامه داد: بسته‌های معیشت و کمک معیشتی انجام شده و باید به ویژه در روستاهایی که ارتباط آنها قطع است، ادامه یابد.
وی ادامه داد: خسارات های وارده چند دسته است که جبران تلفات احشام و اثاثیه منزل را ستاد اجرایی معمولا به عهده می‌گیرد.
باغ ها و کمک به باغ‌ها، وزارت جهاد برآورد می‌کند تا با کمک سازمان مدیریت بحران رفع شود.
وزیر کشور به اهمیت طرح های آبخیزداری اشاره داشت و گفت: اولین ثمره اجرای آبخیزداری حفظ منابع آبی و تغدیه سفره های زیرزمینی است ضمن اینکه از بحران سیل و جاری شدن روان آب جلوگیری می‌کند.
وحیدی ادامه داد: طرح های آبخیزداری باید جدی گرفته شود، ۹۰ میلیون هکتار در کشور باید کار آبخیزداری اجرا شود، اما نباید آن را پیچیده کرد و هر شهرستان می‌تواند با کمک مردم و گروه های جهادی و صنایع این‌کار را انجام دهد.
وی بیان کرد: با کمک و پشتیانی شرکت های معتبر آبخیزداری در سطح شهرستان رفسنجان و استان دنبال و تدبیر شود.
وی افزود: سه رودخانه در شهر یک ظرفیت است که از خسارت جلوگیری کند‌، لذا ساماندهی رودخانه ها با مشارکت شهرداری، آب منطقه‌ای و صنایع دنبال گردد.
وزیر کشور همچنین گفت: روابط بین مسئولان استان بسیار عالی است، مدیران نباید به حاشیه ها توجه کنند، کارهای زیادی برای انجام داریم که باید برروی آنها تمرکز کرد.


منبع : اداره کل مدیریت بحران


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲